]

Зв'язатися з нами

acrec.kma@gmail.com

Національний університет «Києво-Могилянська академія», м. Київ, вул. Волоська 8/5, корпус 5, офіс 110-Б.

Конфлікт інтересів

А Ви вже знаєте в чому полягає сутність конфлікту інтересів, як поводити себе в умовах конфлікту інтересів та що взагалі з ним робити? Якщо ні, то саме час дізнатися!

Поняття та ознаки

Конфлікт інтересів – це ситуація, коли особа або суб’єкт (уряд, бізнес, засоби масової інформації або організації громадянського суспільства), стикаються з вибором між обов’язками та вимогами своєї посади та власними приватними інтересами. 

Які ознаки свідчать про наявність конфлікту інтересів?
 • наявна суперечність між приватним інтересом та службовими чи представницькими повноваженнями;
 • ця суперечність впливає (може вплинути) на об’єктивність або неупередженість.

Які існують складові конфлікту інтересів?

Складовими конфлікту інтересів є: 

Приватний інтерес будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі й зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками, службові / представницькі повноваження (безпосередні та загальнослужбові), а співвідношення вказаних складових спричиняє виникнення

 • Потенційного конфлікту інтересів – виникає там, де є достатньо ймовірним той факт, що в майбутньому він переросте в реальний конфлікт інтересів;
 • Реального конфлікту інтересів – полягає в тому, що обставини є або можуть бути сприйняті як вплив на рішення особи на шкоду організації.
Яка різниця між реальним та потенційним конфліктом інтересів?

Коли суперечність між приватним і службовим інтересом особи лише впливає на її об’єктивність чи неупередженість (тобто відбувається процес і особа ще не встигла задовольнити свій інтерес) – йдеться про реальний конфлікт інтересів. Коли тільки теоретично може вплинути, – ми говоримо про потенційний конфлікт інтересів.

Тому, реальний конфлікт інтересів є явищем більш небезпечним для суспільних відносин ніж потенційний конфлікт інтересів. Але реальному конфлікту інтересів завжди передує потенційний конфлікт інтересів.

Як проявляється на прикладах конфлікт інтересів?

 • Фаворитизм: надання переваг, привілеїв, у зв’язку з існуванням приязних стосунків.
 • Непотизм: надаються переваги близьким і родичам під час прийняття на роботу (особливо на владні посади).
 • Кронізм: практика призначення друзів, родичів або довірених осіб на керівні посади, сприяння працевлаштуванню чи кар’єрному зростанню претендентів в обмін на їхню особисту відданість («вірність хазяїну»).
 • Діяльність у приватних інтересах: відповідальна особа в організації має зовнішні конфліктні інтереси і діє у своїх інтересах, а не в інтересах організації.

Шкода суспільству

Справа у тому, що конфлікт інтересів – це руйнівне явище як для будь-якого корпоративного середовища так і для суспільства в цілому. Саме конфлікт інтересів є найбільшим джерелом спотворення почуття справедливості.

Як діяти в умовах конфлікту інтересів?

 • Важливо не допускати виникнення конфлікту інтересів, а якщо виник – ідентифікувати суперечливі інтереси стосовно ролі або обов’язків посадової особи.
 • Обов’язково на наступний день повідомити керівника, або Національне агентство з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) чи колегіальний орган (місцеві депутати повідомляють місцеву раду, судді – Раду суддів України).
 • Не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів, також вжити заходів щодо врегулювання реального або потенційного конфлікту інтересів.
 • Погодити з безпосереднім керівником, НАЗК або колегіальним органом механізм врегулювання конфлікту інтересів, який може включати: утримання від голосування; обмеження доступу до певної інформації; переведення на іншу посаду тощо.

Що робити, якщо є сумніви стосовно наявності конфлікту інтересів?

 • Звернутися до НАЗК при цьому зазначити конкретні дії, щодо яких виник сумнів.
 • До звернення необхідно додати завірені копії документів, що розкривають зміст повноважень, приватного інтересу та ситуації (дій), стосовно якої існують сумніви щодо наявності конфлікту інтересів.
 • Після отримання рішення керівника або ж роз’яснення Національного агентства чи іншого визначеного законом органу слід діяти у відповідності до визначеного вказаними суб’єктами способу врегулювання конфлікту інтересів або ж роз’ясненого порядку дій щодо врегулювання конфлікту інтересів.

Відповідальність за приховування інформації про конфлікт інтересів

Приховування інформації про конфлікт інтересів, що виник так само, як і ситуація потенційного чи реального конфлікту інтересів, є незаконними. В законодавстві України передбачено відповідальність за такі порушення.

Так, неповідомлення особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) встановлена відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, про наявність конфлікту інтересів – призводить до накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії вчинені особою, яку протягом року  було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

Розказати про новий механізм корупції

Тут Ви можете поділитись з нами свіжою інформацією на тему нових механізмів та/або схем корупції в Україні, про які ще не було інформації на сайті.

Розказати

Корисна лiтература

Корисна література
icon
#Веб-сторінки та сайти
“Конфлікт інтересів” в законодавстві України
Корисна література
icon
#Веб-сторінки та сайти
“Конфлікт інтересів” в законодавстві України

ЛОКАЦІЇ, ЯКІ ВІДНОСЯТЬСЯ ДО МЕХАНІЗМУ

tour_img
Де живуть гелікоптери

Для того, щоб врятувати киян від щоденних заторів, викликаних кортежом екс-президента України В. Януковича,  колишньому очільнику нашої держави прийшла «блискуча ідея» – пересісти з наземного транспорту на гвинтокрил! Таким чином, у 2010 році Київрада без дозволу Верховної Ради, порушивши Земельний...

tour_img
Де живуть гелікоптери

Для того, щоб врятувати киян від щоденних заторів, викликаних кортежом екс-президента України В. Януковича,  колишньому очільнику нашої держави прийшла «блискуча ідея» – пересісти з наземного транспорту на гвинтокрил! Таким чином, у 2010 році Київрада без дозволу Верховної Ради, порушивши Земельний...

Долучайся!

cat

Стати
волонтером

way

Розповісти
про корупцiю

Стати волонтером

arrow

Подобається проект? - Долучайтесь
до волонтерів нашої дружньої команди!

Що ми пропонуємо

Ставши волонтером проекту "Київські антикорупційні тури", ти зможеш отримати цілу купу нових навичок та вмінь, як то розвивати креативне мислення, покращувати аналітичні здібності, вдосконалювати скіли з менеджменту, а також вчитись бути справжнім гідом!

Будемо раді працювати з тобою за такими напрямками:

icon

Організаційна підтримка

 • Допомога менеджерам проекту в плануванні та організації турів
 • Пошук потенційних учасників та формування груп
 • Підготовка презентаційних матеріалів для екскурсій
 • Підтримка зворотнього зв’язку з учасниками
 • Допомога PR-менеджеру в розповсюдження анонсів
icon

Аналітична робота

 • Пошук нових та цікавих кейсів з (анти-) корупції
 • Моделювання нових антикорупційних станцій та маршрутів
 • Участь у командних брейн-штормах
 • Підготовка дизайну нових станцій
 • Адаптація контенту під різні цільові групи
 • Створення нових інтерактивів, рольових ігор, симуляцій для учасників турів
 • Пошук найкращих локацій для екскурсій у прив’язці до (анти-) корупційних кейсів
icon

Гідування

 • Допомога менеджерам проекту в плануванні та організації турів
 • Пошук потенційних учасників та формування груп
 • Підготовка презентаційних матеріалів для екскурсій
 • Підтримка зворотнього зв’язку з учасниками
 • Допомога PR-менеджеру в розповсюдження анонсів
umbrella
pillar

Заінтригувало? :)

Тоді скоріше обирай напрямок та приходь до нашого офісу за адресою вул. Волоська 8/5, кор. 5, офіс 110-Б або пиши на наш e-mail acrec.kma@gmail.com та долучайся до команди креативних борців з корупцією!

tree
umbrella

ДЯКУЄМО!

Ваша допомога важлива

Розповісти про корупцію

umbrella

Відповімо на питання


umbrella