]

Зв'язатися з нами

acrec.kma@gmail.com

Національний університет «Києво-Могилянська академія», м. Київ, вул. Волоська 8/5, корпус 5, офіс 110-Б.

Корупція у сфері медицини

Як відрізнити надання неправомірної вигоди від “подяки” лікарю? Корупція в процесі закупівлі ліків для хворих, їх лікування та догляду за ними є дуже великою за своїми масштабами та дуже критичною для її подолання, адже саме вона може спричинити ускладнення хвороби, або навіть смерть людини.

Визначення корупції в сфері медицини

Використання службовими особами, що працюють в сфері охорони здоров’я, наданих їм службових повноважень з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, що є незаконним та тягне кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

Які прояви має корупція в сфері медицини?

В Конституції України є ст. 49, яка визначає: “У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно”. При цьому, дані соцопитувань говорять про те, що практично всі українці сплачують за лікування. 

 • надання неправомірної вигоди лікарю перед, під час, після надання медичних послуг;
 • надання неправомірної вигоди під час вагітності та пологів (щоб стати на облік; зробити аналізи; оформитися в палату; щоб лікар прийняв пологи, та багато іншого);
 • корупційні схеми при закупівлі ліків та привласненні коштів, що були виділені на сферу охорони здоров’я;
 • кумівство при обранні лікарів на посаду (часто створення лікарями сімейних кланів);
 • за маніпулювання інформацією про різні медичні факти;
 • при оформленні медичних довідок про тимчасову непрацездатність, отримання державних соціальних виплат, про причину смерті, про психічний станта інших документів;
 • переплата за послуги та ліки, які згідно із законом є безкоштовними, або коштують менше ніж Вам кажуть;
 • при відшкодуванні грошей за ліки;
 • за отримання потрібного рецепту від лікаря.

Як цей процес регулюється законодавством України?

Коли працівники медичних закладів вимагають у Вас надати їм неправомірну вигоду, то це є порушенням Кримінального кодексу України, наприклад, ст. 368 ККУ “Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”, ст. 354 ККУ “Підкуп працівника підприємства, установи чи організації”, ст. 364 ККУ “Зловживання владою або службовим становищем”, ст. 369-2. “Зловживання впливом” та інші. Також, важливо знати, що наприклад, на відміну від лікаря, медсестра не вважається службовою особою, тому правоохоронці можуть кваліфікувати її дії як «вимагання» за ст. 189 ККУ.

Як відрізнити надання неправомірної вигоди від “подяки” лікарю?

В державних та комунальних медичних закладах:

 1. Якщо Ви надали лікарю гроші за його/її лікарську діяльність, це не є неправомірною вигодою. (Тобто, Ви надаєте звичайному лікарю гроші не за використання його службового становища, посади в лікарні, а за здійснення професійної діяльності, якщо, наприклад, Ви задоволені тим, як Вас полікували.)
 2. Якщо Ви звернулись по допомогу не до свого дільничного лікаря, а до іншого лікаря, тоді лікар не зобов’язаний Вас обслуговувати, та може надати “лікарську послугу”, за яку може бути відповідна ціна (окрім екстрених випадків).
 3. Якщо перед тим, як Вас лікувати, лікар назвав суму, яку Ви маєте сплатити, для того, щоб Вас полікували, то це є спробою отримати неправомірну вигоду.
 4. Якщо Вас ніхто не примушує платити і не називає конкретних сум коштів після того, як Вас полікували, а Ви хочете подякувати, тоді це розцінюється, як благодійність.  

Що робить держава для зменшення корупції?

Останнім часом, діяльність спрямована на зменшення корупції в сфері медицини стала дуже активною та прогресивною. Декілька нововведень:

 • міжнародні закупівлі ліків, вакцин та медвиробів (проти продажу препаратів за завищеними цінами);
 • розпочалася розробка загальної для України електронної системи, в якій буде зібрана актуальна інформація про залишки всіх лікарських засобів та медичних виробів, які є в наявності (відкритий доступ до інформації про безкоштовні ліки);
 • впровадження системи «Електрон­не здоров’я» (прозоре фінансування, звітність, статистика та захист персональних даних пацієнтів);
 • медична реформа, за якою:  Ви самі обираєте свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра, підписуєте з ним декларацію, та отримуєте від нього безкоштовну допомогу, так як за Вас сплачує держава;
 • поступовий перехід на систему страхової медицини.

Та ще багато пунктів цієї великої стратегії щодо зміни всієї системи охорони здоров’я. 

Як Ви можете протистояти корупції в сфері медицини?

Отже, держава намагається робити певні кроки, щоб змінити систему та зменшити корупцію в Україні. Проте, існують пацієнти, які дуже часто не знають, що їм робити і куди звертатися, у разі вимагання “хабара”, або просто погоджуються надавати гроші незаконно, бо вважають це нормою. Тому, важливо зрозуміти, що державних реформ недостатньо, щоб змінити ситуацію, Ви також маєте робити певні дії. 

 1. “Добровільний внесок” має бути “добровільним”, тобто, це ні в якому разі, не має бути встановлена сума грошей, яку Ви обов’язково повинні сплатити. Ніхто не має права примусити Вас зробити такі внески. 
 2. Намагайтеся записати момент, коли у Вас просять надати неправомірну вигоду, або момент її надання,  на відео- або аудіозапис. Тоді, Ви можете звернутись з доказами до правоохоронних органів. Може бути, що Поліція сама організує оперативно-розшукові заходи, в результаті яких Ви отримаєте “залізні” докази того, що від Вас незаконно отримали гроші (для цього потрібно заздалегідь повідомити (телефонуйте 102) про це працівникам правоохоронних органів та спланувати Ваші подальші дії разом з ними). 
 3. Якщо Ви розумієте, що справа “загубилася” і її не розслідують належним чином, тоді звертайтеся до журналістів та пишіть про це в соціальних мережах, намагайтеся зробити цю справу якомога публічною.
 4. Також, Ви можете звертатися на «гарячу лінію» Міністерства охорони здоров’я (0 800 801 333) та Департаменту охорони здоров’я Київської міськадміністрації (044-278-41-91).

Розказати про новий механізм корупції

Тут Ви можете поділитись з нами свіжою інформацією на тему нових механізмів та/або схем корупції в Україні, про які ще не було інформації на сайті.

Розказати

Долучайся!

cat

Стати
волонтером

way

Розповісти
про корупцiю

Стати волонтером

arrow

Подобається проект? - Долучайтесь
до волонтерів нашої дружньої команди!

Що ми пропонуємо

Ставши волонтером проекту "Київські антикорупційні тури", ти зможеш отримати цілу купу нових навичок та вмінь, як то розвивати креативне мислення, покращувати аналітичні здібності, вдосконалювати скіли з менеджменту, а також вчитись бути справжнім гідом!

Будемо раді працювати з тобою за такими напрямками:

icon

Організаційна підтримка

 • Допомога менеджерам проекту в плануванні та організації турів
 • Пошук потенційних учасників та формування груп
 • Підготовка презентаційних матеріалів для екскурсій
 • Підтримка зворотнього зв’язку з учасниками
 • Допомога PR-менеджеру в розповсюдження анонсів
icon

Аналітична робота

 • Пошук нових та цікавих кейсів з (анти-) корупції
 • Моделювання нових антикорупційних станцій та маршрутів
 • Участь у командних брейн-штормах
 • Підготовка дизайну нових станцій
 • Адаптація контенту під різні цільові групи
 • Створення нових інтерактивів, рольових ігор, симуляцій для учасників турів
 • Пошук найкращих локацій для екскурсій у прив’язці до (анти-) корупційних кейсів
icon

Гідування

 • Допомога менеджерам проекту в плануванні та організації турів
 • Пошук потенційних учасників та формування груп
 • Підготовка презентаційних матеріалів для екскурсій
 • Підтримка зворотнього зв’язку з учасниками
 • Допомога PR-менеджеру в розповсюдження анонсів
umbrella
pillar

Заінтригувало? :)

Тоді скоріше обирай напрямок та приходь до нашого офісу за адресою вул. Волоська 8/5, кор. 5, офіс 110-Б або пиши на наш e-mail acrec.kma@gmail.com та долучайся до команди креативних борців з корупцією!

tree
umbrella

ДЯКУЄМО!

Ваша допомога важлива

Розповісти про корупцію

umbrella

Відповімо на питання


umbrella